Orig. název: Seraphina
Autor: Rachel Hartman
Počet stran: 352
Díl: 1
Žánr: fantasy
Hodnocení: 79%
Anotace
V zemi zvané Gored žijí již po desetiletí lidé a draci v míru. Po tajemné smrti lidského prince je však příměří ohroženo. Podaří se Serafíně, která před světem skrývá své životní tajemství, odhalit skutečného vraha? Budoucnost draků je v sázce a v Goredu již není pro nikoho bezpečno.
Na Serafínu jsem se svým způsobem dosti těšil. Fantasy - draci - magie - souboj o moc. No, během čtení této knihy jsem však zjistil, že se můj předpoklad zúžil na fantasy - draci. Nu, ano, souboj o moc se zde nacházel - draci, kteří neuznávali Smlouvu, se chystali k převratu. Ale má představa takového boje je lehce jiná - meče, magické formule, vydírání, intriky... Můžete si říci, draci přeci nemohou uchopit meč a máchat s ním kolem sebe. To však v tomto případě není pravda, což se za nemalou chvíli dozvíte.
Nemohu tvrdit, že jsem byl nadmíru zklamán, to v žádném případě, ale čekal jsem od celého příběhu něco více. Musím ale podotknout, že autorčin debut je sám o sobě úctyhodným. Myslím si, že vyvolal mnoho kladných reakcí, včetně té od Paoliniho (viz. obálka). Háček je jen v tom, že se autorka netrefila do mého vkusu - nezasáhla jednoduše mé čtenářské srdce.
Jelikož se jedná o recenzi, neměl bych opomenout i světlé stránky - a několik jich zde bylo, to žádná. Velmi se mi líbila myšlenka přeměny draků na lidské tvory - nu, tedy na jim podobné. Pokud se v takovém stavu drak nacházel často a dlouho, začaly se po něm sápat lidské emoce a pocity. Zkrátka ho začínala ovládat lidská stránka této, dejme tomu, schránky. Vášeň, náklonnost - láska. Nic z toho draci neznali - o to více na ně vše působilo. Na některé až přespříliš...
Dalším skvělým nápadem byla tzv. Zahrada příšerek hlavní hrdinky - Serafíny. Do ní se musela ponořit pokaždé, když se chystala ke spánku. Rozumějte, byl to svět uvnitř její mysli. Nu, dobrá - co v něm dělala? Když jsem psal, že musela, myslel jsem to doslova. Pokud by tak neučinila, nevěstilo by to nic dobrého. Proto tedy prováděla každý den jistou očistku - procházela se po okolí a navštívila každou z bytostí. Některé byly rozverné a bujaré, jiné zase v naprostém poklidu a tichosti. Já osobně jsem onu Zahradu moc v lásce neměl - ano, nápad skvělý a originální, ale nic pro mě.
Dobře, jsem pro, abychom si pověděli něco k ději - ať jsou všichni v obraze.
Jak to tak bývá, slabší se obávají silnějších. Někdy však ti, co si myslí, že jsou slabšími, ve skutečnosti jsou těmi silnějšími. Draci a lidé jsou toho příkladem. Obávají se navzájem sami sebe - jeden ze způsobu, jak tento problém vyřešit, je smlouva - dohoda - ustanovení. Možná se ptáte, v čem lidé mohou předčit mocné a zkázonosné draky. Odpověď je jednoduchá - v počtu. Ano, lidé se dokáží množit velmi snadno, rychle a efektivně. Narážku na tento fakt měl jeden trpaslík z příběhu o zaklínači (Sága o zaklínači - Krev elfů). Nu, já ji zde prostě musím vložit, promiňte;
„Aha… Ale teď… Teď je přeci lidí mnohem více než… Než vás.“
„Poněváč sa množíte jako králiky,“ zaskřípal zuby trpaslík. „Ludé by akorát trkali, s kým sa dá a kde sa dá, imrvére dokola. A ludským robám stačí posadit sa na chlapské kalhoty a hnedka jim naroste břucho… Cos tak zčervenala, hotový vlčí mák? Chtělas temu rozumět, jo nebo né? Taková je čistá pravda a históryja světa, kterému vládne ten, kdo šikovněji rozbije druhému lebku a rychleji zbúchne robu. A vám, luďom, je těžko konkurovat - v zabíjání aj j*bání.“
Docela výstižné, nemyslíte? Avšak, vraťme se zpět. Smlouva, ano. Ani ta však ve většině případů nezajišťuje doslovný mír. Lidé v Goredu (předpokládám, že jste četli anotaci výše) žijí v obavách a strachu. V jistém ohledu to zašlo tak daleko, že se vytvořila tajná skupina, která podnikala nekalé útoky proti místním drakům (v lidské podobě) - šarvátky na ulici, nadávky, výhrůžky. Kde kdo by se v takovém případě ihned ohradil a začal by jednat. Draci však nemohli - smlouva jim zakazovala brát na sebe jejich původní podobu. Pokud by se pod návalem vzteku proměnili a třeba někoho zabili (i v sebeobraně), ihned by putovali na špalek. Ano, vím - muselo to být velmi těžké. Když k tomu přidáme i další omezení - třeba to, že draci musí odevzdat veškerý svůj nahromaděný majetek...
Nemůžeme se tedy divit tomu, že se našli i takoví draci, kteří smlouvu neuznávali. A to byla náplň příběhu - alespoň, pokud nebereme v potaz hlavní hrdinku. Ta se však i do tohohle ponořila až po uši...
Nu, všechno začíná tím, že za záhadných okolností zemře princ - panika, strach, podezíravost... Koho tak všichni lidé asi obviňují?
Postavy mě moc nezaujaly. Byly jednoduché, věcné... Což koneckonců byl i příběh samotný. Ale jedná se přeci jen o fantasy pro dospívající (YA), tak bych neměl být zase až tak kritickým. Z pohledu čtrnáctiletého dítěte to může býti něco epického, napínavého, převratného v jeho začínajícím čtenářském životě... Nu, silně o tom ale pochybuji. Já bych to v takovém věku asi ani nedočetl. Začátek byl pro mě i nyní vcelku zmatený a musel jsem se ve všem zorientovat - náboženství, kultura... Říkal jsem si, kde to sakra jsem - co to je? Až po několika stranách to vše nabíralo nějaký celek a obraz.
Ptáte se, jestli dám zelenou dalšímu dílu? Nažhavený na něj zrovna nejsem, ale když už jsem to rozečetl, tak to také dokončím. Nemyslím si, že to vše bude mít nějaký strhující závěr, který mě překvapí, ale jak už jsem psal...
Ach, abych nezapomněl - Serafína, jakožto hlavní postava, skrývá tajemství, které je neobvyklé, možná také zvrácené... Musím také podnítit čtenářův zájem, ne?
Serafínu jsem ještě nečetla, moc si od toho neslibuju, ale obálka je krásná :)
OdpovedaťOdstrániťSouhlasím, obálka je pěkná. :)
OdstrániťSerafínu jsem taky nedávno četla. Čekala jsem, že bude o hodně lepší. Druhý díl si ale přečtu. :)
OdpovedaťOdstrániťNápodobně... :)
OdstrániťMne sa kniha veľmi páčila, takéto nové zaujímavé svety zbožňujem a ja sa veľmi teším na 2ku 8)
OdpovedaťOdstrániť