sobota 2. marca 2013

Svět bez jména - Pírka osuduOrig. název: Svět bez jména - Pírka osudu
Autor: Veronika Sýkorová, Veronika Mašková
Počet stran: 91
Díl: 1. tištěné vydání
Žánr: komiks, fantasy

Hodnocení: Výjimečně jej uvedu až na konci příspěvku


Anotace

  Žánr Světa bez jména se dá popsat jako temné fantasy se spoustou černého humoru.Bez přehánění vás čekají velké magické bitvy, děsivý okřídlení démoni, hnusné obludy, strašlivé nestvůry, úžasný kouzelný les a úplně neoblečené víly bez cenzury. Ale jako vždycky ve Světě bez jména to zase bude všechno tak trošku jinak, než si hrdinná výpravná fantasy žádá.  Někdy mágovi nepomohou všechna jeho kouzla, když si prostě nehlídá záda. Odboj, který se zformuje proti zlému tyranskému vládci, vypadá, že by dohromady nesvedl ani otrhat záhonek s jahodami a přitom má dělat atentát. Co byste chtěli od vrátného, zahradníka, pekařky a malíře pokojů.  Na nejdrsnějšího temného mága v zemi nejvíc platí jeho křehká, drobounká vílí snoubenka, která si ho stejně vezme jen proto, že se o to vsadila se svými sestrami a měla také velmi agilního, aktivního a zatraceně pěkného dohazovače.  Zní to jinak? Zní to zábavně? Pak se pusťte do čtení.

                                                                                                                                                                   

 Tento překrásný svazek se ke mně dostal díky vítězství v soutěži, pořádané autory na jejich FB stránce. Bylo to snad poprvé, co jsem něco vyhrál. I přes to, že jsem měl celý komiks přečten v online podobě, dokázal mě nadchnout.

  Obsah svazku je složen ze dvou komiksů a tří povídek. Kreslené zpracování je naprosto úchvatné. Zcela mě pohltila jeho krása. Doopravdy, nepřeháním. Působí temně a neotřele. Černá a bílá barva s různými odstíny šedi možná někomu může působit nudně, ale opak je pravdou, což můžete vidět i na přiložených obrázcích (na vlastní oči to vypadá ještě lépe). Pozadí i samotné postavy jsou na profesionální úrovni, jenž se jen tak nevidí. Jde poznat, že autorka ilustrací je velmi nadaná, a také zkušená. To nepochybně. Od prvních začátků musela ujít pořádný kus cesty. Její snaha se ale vyplatila.


                                           
  Oceňuji, že ještě před samotným začátkem první strany je uveden jakýsi návod, podle něhož se čtenář lépe zorientuje v celkovém množství příběhů. Navíc i zjistíte, které výtvory jsou  k dispozici online a které naopak v tištěné verzi. Je to doopravdy praktické.

  První část komiksového provedení začíná probuzením jedné z hlavních postav; Dalamara. Tento první komiks shledávám zajímavějším než komiks druhý. Najdeme v něm humor, akci, napětí a smysluplný děj. Objevuje se i záporná postava se svým shlukem démonů a vše vyvrcholí bojem mezi Temným a Bílým (zástupci stran, jenž sídlí v lidských tělech). Město Hvězda je napadeno a musí se bránit.
  Dále komiks přechází na první povídku s názvem Zbylí vojáci. V té se jeden z démonů dostává do domu mistra barvíře. Ten je zrovna v pekárně a laškuje s tamní pekařkou. Jeho učňové čekají v domě. Démon najednou vylézá z kouta a učně uvede do rozpaků. Netuší však, že jeden z nich není jen tak obyčejné dítě.
  Po konci první povídky navazuje ihned druhá. Ta lepší, podle mého mínění. Syn Dalamara, vládce města Hvězdy, se při úkolu od svého mistra setkává s nečekanou osobou. Nemá ale tušení, že ten, jenž před ním stojí, napadl před nějakým dnem jejich město. Vše působí komicky - velmi se mi tato část líbila.
  Dvě povídky jsou za námi a následuje druhé komiksové zpracování. To je podstatně kratší. Vyskytuje se zde několik humorných scén, které těch pár stran dělají zajímavějšími. Akce je zde totiž velmi málo. Ale zasmál jsem se, to uznávám. Zejména při obrázcích, kdy si Dalamar myslel, že s ním Pán lesa zamýšlí jisté... praktiky. Žil totiž mezi nahými vílami a kdo ví, jestli ho to neomrzelo.
  Posledních pár stran, kde se objevuje celkově třetí z povídek, bylo naprosto zbytečných. Měly plnit asi jen takový lehký závěr pro zasmání, ale vůbec mě to neoslovilo. Skupinka několika nemotorných lidí organizuje atentát proti novému, krutému vládci, ale ten jim nevychází tak, jak jej plánovali. Nic zajímavého se opravdu neděje.

                                                                                                                                                                   

  Pokud jste o tomto projektu českých autorek ještě neslyšeli, můžete navštívit jejich webové stránky; http://www.svetbezjmena.net/

  Nyní je čas na hodnocení. Pokud máte rádi komiksy, tento Vás zajisté nezklame. Je naplněn drsným humorem a temné fantasy je doopravdy dobrou volbou. Povídky jsou ale slabší částí. Dokonce tam je několik do očí bijících chyb. Sloh je navíc zvláštní, možná ne ani tak povídkový, jako spíše divadelní;

Skladník křičí: ...
Lars ucedí: ...
Lars vříská zpátky: ...
Skladník křičí: ...

   Pokud bych měl hodnotit jen samotný komiks, bylo by to 8/10. Povídky hodnotím -6/10.

   Mimochodem, na motiv tohoto světa je utvořeno i divadelní seskupení, kde vystupují známé postavy z příběhů. Zde je video jednoho z nich;Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára