štvrtok 10. júla 2014

Trilogie ČISTÝ„Čistý není jen ten nejvíce mimořádný román pro dospívající, co jsem kdy četl, je to také nádherné a divošské metaforické zpodobení toho, jak všichni v současnosti žijeme. Je to důležitá kniha.“

Robert Olen Butler


  Láska na první pohled - obálka je jednoduše úžasná! Ta kombinace barev... Ach, nemám slov, heh. Nepochybně jste stejného názoru. Pokud ne, divil bych se - velmi. Uznávám však, že na tom zase až tak moc nesejde. Samozřejmě, obálka je součástí knihy samotné, ale důležitější je obsah.
  Nu, ten nám (Vám) koneckonců přibližuje anotace k prvnímu dílu s názvem Čistý, jehož autorkou je Julianna Baggottová...

ANOTACE (JOTA)

  Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.
  Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.

                                                                                                                                                                   

  Docela úsměvné je, že za sebou mám první díly trilogií podobných počinů - Aréna smrti a Hon. Podotýkám - pouze první díly. Nyní k nim přibude i Čistý. Pokud Vás zajímá, na kterou trilogii jsem se těšil nejvíce (dříve, než jsem ji rozečetl), byla by to asi tato. Poté, co jsem přečetl anotaci, ohlasy a shlédl trailer... S úsměvem jsem pokyvoval hlavou ve smyslu - ano, to je ono.


  Co dodat na závěr... Jsem přesvědčen o tom, že na mě čeká výjimečný zážitek, který mi v hlavě bude přežívat i dlouhou dobu poté, co dospěje konce.

A co VY - slyšeli jste již o této nadějné trilogii s názvem Čistý?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára